Sportrehabilitációs tréner
Feövenyessy Medical Fitness Akadémia, 1117 Budapest, Nádorliget u. 7/B
300gym, 1223 Budapest, Terv u. 1.
Feövenyessy Medical Fitness Akadémia, 1117 Budapest, Nádorliget u. 7/B
300gym, 1223 Budapest, Terv u. 1.
Feövenyessy Medical Fitness Akadémia, 1117 Budapest, Nádorliget u. 7/B
300gym, 1223 Budapest, Terv u. 1.
Magyarországon a prevenciós és rehabilitációs ismeretekkel rendelkező sportszakember ma még ritka, mint a fehér holló, ugyanakkor – amint azt a nemzetközi trendek és tapasztalatok mutatják – hazánkban is égető szükség van arra, hogy a kórházakban, szakrendelőkben, edzőtermekben és sportklubokban egyre több magasan kvalifikált szakember álljon a páciensek/vendégek rendelkezésére.
S, hogy pontosan mi a sportrehabilitációs tréner feladata? A sérült sportoló (legyen akár hobbi-, akár élsportoló) rehabilitációja a bizonyítékokon alapuló medicina (EBM) eredményeire, illetve a tapasztalaton alapuló bizonyítékokra (best practices) épülő igen összetett folyamat, amely magába foglalja a komplex mozgásszervi és sport állapotfelmérést, a hétköznapi és a sport ártalmak és sérülések megelőzését, ezek ellátását, valamint a hatékony prevenciós és rehabilitációs program megtervezését és levezetését. A sportrehabilitációs tréner szerepe az, hogy – szükség szerint együttműködve a kezelőorvossal vagy gyógytornásszal – a prevenció és rehabilitáció folyamatát megtervezze, végigkísérje és irányítsa, azaz visszavezesse a sportolót vagy a hétköznapi embert a mindennapi életbe és/vagy az edzésfolyamatba. Hatalmas feladat és óriási felelősség, amelyhez széles körű és mély, naprakész ismeretekre van szükség az anatómia, az élettan, a sporttáplálkozás, a biomechanika, az edzéstan, a kórélettan, a prevenció, a rehabilitáció, sőt, érintőlegesen a pszichológia területén is. Célunk az, hogy segítsünk kitölteni a kereslet és kínálat közti űrt, és olyan szakembereket képezzünk, akik átfogó és mély tudással rendelkeznek, és képesek arra, hogy hatékony programot dolgozzanak ki a mozgásszervi betegségek és a sportsérülések megelőzésére és szakszerű rehabilitációjára, legyen szó akár hobbi-, akár élsportolóról.
Címszavakban arról, hogy mire számíthat a résztvevő a képzésen
- Sportrehabilitációs tréner végzettség
- 144 óra (18 nap), amelyből 72 óra színtiszta gyakorlat
- 8 oktató – a magas szakmai színvonal biztosítása érdekében a prevenció és rehabilitáció különféle részterületeit mindig az adott témakörben leginkább jártas szakember mutatja be
- 500 oldalas tankönyv, amely a képzés teljes elméleti és gyakorlati anyagát tartalmazza olvasmányosan (NEM prezentációs formában), képekkel, gyakorlatokkal és nemzetközi kutatási eredményekkel gazdagon illusztrálva
- + ingyenes részvétel egy Kinesiology-taping/Sporttaping alapképzésen (amennyiben a hallgató még nem végezte el a képzést)
A képzés
- az alapoktól indulva öleli fel a sport- és mozgásszervi prevenció és rehabilitáció szinte minden létező területét, mély, megalapozott és biztos szakmai tudást nyújtva a résztvevőknek
- a legfrissebb nemzetközi kutatások eredményein alapul, ötvözi a bizonyítékokon alapuló medicina (EBM) irányelveit a legjobb gyakorlatokkal (best practices)
- a modern fasciális szemléletre épül
A képzés tartalma röviden
A tantermi képzés előtt a hallgató e-learning leckék formájában megkapja az általános anatómiai és élettani/sportélettani tananyagot otthoni felkészülés céljából.
Az első hétvégén (elméleti alapozó modul) tisztázzuk a bizonyítékokon alapuló medicina fogalmát és jelentőségét, a degeneratív mozgásszervi betegségek kialakulásának mechanizmusát, majd bepillantást nyerünk (sport)táplálkozás alapjaiba, és végül megismerkedünk a fascia elmélettel
A második hétvége (állapotfelmérés modul) az állapotfelmérésről szól. Mind elméletben, mind gyakorlatban megnézzük, hogyan végezzünk biomechanikai és terhelésélettani felmérést, komplex mozgásszervi állapotfelmérést, illetve mozgásminta teszteket.
A harmadik hétvégén a prevencióval foglalkozunk (prevenció modul), megtanuljuk, hogyan állítsuk össze az injury-risk (sérülésveszély) profilt, és hogyan dolgozzuk ki a sport- illetve hétköznapi életre is kiterjedő prevenciós protokollt.
A negyedik hétvégén kezdődik a rehabilitáció (rehabilitáció modul), első körben megismerkedünk a modern rehabilitációs szemlélettel (kognitív funkcionális rekondicionálás), a RICE és a METH modellel, az egyes szövetek élettanával, a különféle sérülésekkel és ezek speciális rehabilitációjának alapelveivel. Ezen felül elsajátítjuk a sport elsősegély elméletét és gyakorlatát, valamint sorra vesszük és megtanuljuk az egyes modern mobilizációs technikákat (kinesiology-tape, flossing, SMR, trakció). Szintén ezen a hétvégén ismerkedünk meg a fascia rehabilitációjának technikájával a gyakorlatban.
Az ötödik/hatodik hétvégén az egyes testtájakra – nyaki gerinc, háti és ágyéki gerinc, vállöv, könyök, csukló, medence és csípő, térd, boka és láb – koncentrálunk. Végtagról-végtagra, ízületről-ízületre haladva megismerkedünk az adott terület anatómiájával, a leggyakoribb betegségekkel/sérülésekkel, a különféle speciális állapotfelmérő tesztekkel, vizsgálatokkal, végül a célzott rehabilitációs tréning felépítésének mikéntjével. A képzést két teljes gyakorlati nappal zárjuk. Az első nap megismerkedünk a különféle modern fizikoterápiás eszközökkel (lökéshullám terápia, lézer, krioterápia, ultrahang stb.), majd a rehabilitációs tréningtervezést gyakoroljuk közösen. Az utolsó napon végignézzük a teljes rehabilitációs folyamatot az állapotfelméréstől a rehabilitációs tréningprogram összeállításán át az egyes rehabilitációs programok levezetéséig, mindezt természetesen a gyakorlatban.
Oktatók: Feövenyessy Krisztina, Vladár Anna, Borsos Balázs, Kálmán Melinda, Németh Olga, Deme-Nagy Ágnes illetve Dr. Osváth Péter (a Testnevelési Egyetem Egészségtudományi és Sportorvosi Tanszékének docense) és Nagy Réka (gyógytornász, funkcionális táplálkozás- és hormonegyensúly tanácsadó)
Részvételi díj: 360.000 Ft (20.000 Ft/nap), amely tartalmazza a képzés teljes elméleti és gyakorlati anyagát tartalmazó tankönyv, a magyar nyelvű oklevél, a gyakorlati nap és a vizsga árát is (az esetleges pótvizsga díja 20 ezer forint). A képzés során semmilyen egyéb költség nem merül fel.
A részvételi díj négy részletben is fizethető az alábbi ütemezés szerint: jelentkezéskor előlegként 100.000 Ft, január elsejéig 100 ezer forint, február elsejéig 80 ezer forint, március elsejéig 80 ezer forint.
A szakmai továbbképzés menete: lásd az oldal aljára görgetve
Létszám: max. 25 fő
Helyszínek:
- Feövenyessy Medical Fitness Akadémia, 1117 Budapest, Nádorliget u. 7./B.
- 300GYM, 1223 Budapest, Terv u. 1.
Időpontok:
1. hétvége: 2023.január 6-7-8. péntek-vasárnap (3 nap) 9:30 -18:00
2. hétvége: 2023. január 20-21-22. péntek -vasárnap (3 nap)
3. hétvége: 2023. február 3-4-5. péntek-vasárnap (3 nap) 9:30 -18:00
4. hétvége: 2023.február 17-18-19. péntek-vasárnap (3 nap) 9:30 -18:00
5. hétvége: 2023. március 4-5-6. péntek-vasárnap (3 nap) 9:30-18:00
6. hétvége: 2023. március 17-18-19. péntek-szombat-vasárnap (3 nap) 9:30-18:00
Vizsga: 2023. április 14. péntek 9:30-18:00
A jelentkezés feltétele az alábbi szakmai végzettségek valamelyikének megléte:
- Sport szakmai végzettség: bármilyen államilag elismert (OKJ-s vagy egyetemi/főiskolai) sportszakmai végzettség, illetve bármilyen egyéb felsőfokú (BSc vagy MSc) sporttudományos végzettség (pl. humánkineziológus, testnevelő, gyógytestnevelő, rekreációszervező-egészségfejlesztő stb.).
- Egészségügyi végzettség: sportorvos, ortopéd orvos, reumatológus, gyógytornász (egyéb felsőfokú egészségügyi végzettség esetén kérjük, legyen kedves egyedi elbírálást kérni!)
- A képzésen AMM terapeuták is részt vehetnek, amennyiben hivatalosan, írásban igazolni tudnak minimum 2 éves, sportegyesületnél, sportcsapatnál vagy sportolók mellett megszerzett szakmai tapasztalatot
A képzés menete és tematikája:
- E-LEARNING: anatómiai és élettani alapok
- Első hétvége (péntek, szombat, vasárnap)
- Elméleti alapozó modul
- Mi is az az EBM (evidence based medicina)?
- A degeneratív mozgásszervi megbetegedések és a sport
- Fasciaelmélet a sportban és a mozgásterápiában
- Elméleti alapozó modul
- Második hétvége (péntek, szombat, vasárnap)
- Állapotfelmérés modul
- Biomechanika, terhelésélettani felmérések
- A fizikai erőnlét egyes összetevői, mérésük és fejlesztésük
- Edzéstani alapok
- Edzéstervezés, az edzés felépítése
- Speciális tréningformák (cross-education, plyometrikus tréning, okklúziós tréning stb.)
- A komplex (sport)mozgásszervi állapotfelmérés
- Megfigyelés
- Anamnézis
- Listening-teszt
- Testtartáselemzés
- Funkcionális rugalmassági és mozgásminta tesztek
- Funkcionális stabilitás tesztek
- Specifikus állapotfelmérés a versenysportban
- Tipikus sportsérülési minták betegvizsgálata és orvosi diagnosztikája – Vendégelőadó: Dr. Osváth Péter, a Testnevelési Egyetem Egészségtudományi és Sportorvosi Tanszékének docense
- A hazai sportorvosi állapotfelmérés protokoll
- A sportolói profil összeállítása
- Az injury-risk (sérülésveszély) profil
- Állapotfelmérés modul
- Harmadik hétvége (péntek, szombat, vasárnap)
- Prevenció modul
- Prevenció a hétköznapokban
- Prevenció a sportban – a prevenciós modell
- A sportsérülések kialakulásának mechanizmusa
- A prevenciós protokoll
- A kognitív funkcionális rekondicionálás mint prevenciós modell
- Rehabilitáció modul
- Paradigmaváltás a sportfizioterápiában – rekondicionálás, a teljesítményen alapuló rehabilitációs modell
- A sportsérülések patológiája
- A rehabilitációs tréner szerepe és kompetenciája az egyes sportsérülések ellátásában
- RICE vagy METH modell?
- A szövetek élettana, sebgyógyulás, sérülésfajták és a rehabilitáció általános menete az egyes szöveti sérülések esetében
- Elsősegély a sportban
- Prevenció modul
- Negyedik hétvége (péntek, szombat, vasárnap)
- Rehabilitáció modul
- Mobilizációs technikák a sportrehabilitációban
- A hatékony mobilizáció alapelvei
- Az egyes mobilizációs technikák
- Flossing
- Kinesio-tape
- Self-myofascia release
- Trakció
- Rigid tape
- Proprioceptív neuromuszkuláris facilitáció (PNF)
- Postisometrikus relaxáció (PIR)
- Manuális technikák (csak elméletben)
- Triggerpont kezelés
- Hegkezelés
- Köpölyözés
- A sportrehabilitáció általános menete és jellemzői
- a fascia rehabilitációja
- Mobilizációs technikák a sportrehabilitációban
- Rehabilitáció modul
- Ötödik hétvége (péntek, szombat, vasárnap)
- Rehabilitáció modul
- Rehabilitáció testtájanként – anatómia, kórélettan, az adott régió vizsgálata
- A nyaki gerinc
- A gerinc
- A vállöv
- A könyök
- A csukló
- Rehabilitáció testtájanként – a rehabilitációs tréning felépítése
- A nyaki gerinc
- A gerinc
- A vállöv
- A könyök
- A csukló
- Rehabilitáció testtájanként – anatómia, kórélettan, az adott régió vizsgálata
- A medence és a csípő
- A térdízület
- A boka és a láb
- Rehabilitáció testtájanként – anatómia, kórélettan, az adott régió vizsgálata
- Rehabilitáció modul
- Hatodik hétvége (péntek-szombat-vasárnap)
- Rehabilitáció modul
- Rehabilitáció testtájanként – a rehabilitációs trénin felépítése
- A medence és a csípő
- A térdízület
- A boka és a láb
- Gyakorlati nap I.
- modern műszeres állapotfelmérő és rehabilitációs eljárások a gyakorlatban (gerincegér, lökéshullám, lézer, ultrahang, elektroterápia)
- komplex mozgásszervi állapotfelmérés gyakorlat
- rehabilitációs tréningtervezés gyakorlat
- Gyakorlati nap II.
- a teljes rehabilitációs folyamat áttekintése
- Rehabilitáció testtájanként – a rehabilitációs trénin felépítése
- Rehabilitáció modul
Vizsga:
- Elméleti rész: 50 kérdésből álló teszt (40 feleletválasztós és 10 kifejtős kérdés), amelyen összesen 130 pont érhető el, 60%-tól megfelelt a hallgató.
- Gyakorlati rész: egy adott panaszra rehabilitációs tréningterv összeállítása és prezentálása
Modulok felosztása:
- 1. modul: Elméleti alapozó modul (1-3. képzési nap)
- 2. modul: Állapotfelmérés modul (4-6. képzési nap)
- 3. modul: Prevenció modul (7-8. képzési nap)
- 4. modul: Rehabilitáció modul (9-18. képzési nap)
Egyéb tudnivalók
Kérjük, jelentkezés előtt szíveskedjen figyelembe venni, hogy a képzés során modulonként az órák maximum 30 százalékáról lehet hiányozni! Amennyiben a hiányzások száma meghaladja a maximálisan előírt mennyiséget, a hallgató nem folytathatja tanulmányait!
Javasoljuk, hogy a gyakorlatok kényelmes végrehajtása érdekében sportruhában jöjjenek, és fürdőruhát/sportmelltartót (az urak rövid sportnadrágot) is hozzanak magukkal!
Sportrehabilitációs tréner (E-001968/2019/B001) felnőttképzés statisztikai adatok