Légzőgyakorlatok a mozgásszervi rehabilitációban – izgalmas utazás a pránájáma világába
Ezen a különleges workshopon összekapcsoljuk anyugati és a keleti medicinát, mélyebben is megismerkedünk a légzésmechanizmussal és a légzés mozgásszervekre gyakorolt hatásával „nyugati szemmel”, majd izgalmas utazást teszünk keletre, a jóga és a meditáció világába, és számos ősi-modern légzőgyakorlattal gazdagítjuk eszköztárunkat (amelyek hatásmechanizmusát profán módon "nyugati szemmel" is megvizsgáljuk:)
A képzés még nincs kiírva. Kérjük szíves türelmét!
A légzés sokkal-sokkal több, mint pusztán gázcsere, komoly szerepet játszik a gerinc, illetve a belső szervek mobilizálásában, valamint a helyes testtartás és az optimális mozgásminták megteremtésében és megőrzésében is. Az a bizonyos sokat emlegetett „core kontroll” valójában nem más, mint egy velünk született készség, a helyes légzés és a megfelelő hasűri nyomás REFLEXES!!! (és nem akaratlagos) fenntartásának képessége, amit sajnos nem megfelelő életmódunk miatt elveszítettünk. A helyes légzés biztosítja tehát azt, hogy megtartsuk felegyenesedett pozíciónkat, miközben könnyedén és erőfeszítés-mentesen, „energiatakarékosan” mozgunk. Ha a légzésünk felületessé, kapkodóvá válik (hiperventilláció), elveszítjük a gerinc elülső támaszát, romlik a szövetek oxigénellátása, sem a belső szervek, sem a gerinc nem kapják meg a folyamatos finom mobilizációs ingert, az izmaink túldolgoznak, így feszessé, merevvé, rugalmatlanná válik a testünk, hamar kifáradunk és idő előtt elöregszik a testünk. Nem véletlen, hogy a légzőgyakorlatok kulcsszerepet játszanak minden mozgásterápiás képzésünkön, a légzés javítása ugyanis elengedhetetlen a mozgásszervi rehabilitációban.
Workshopunkon visszanyúlunk a jóga több évezredes hagyományaihoz, a jógában ugyanis kiemelten fontos szerepet játszanak a pránájáma (leegyszerűsítve légző-) gyakorlatok. A jógamesterek az idők során számos különböző gyakorlatot/gyakorlattípust fejlesztettek ki különböző célokkal, ilyenek például a nyugtató, stimuláló, kiegyenlítő, melegítő, hűtő stb. légzések, amelyek egytől-egyig remekül alkalmazhatóak a modern szemléletű mozgásszervi rehabilitációban is.
Ezen a különleges workshopon összekapcsoljuk tehát a nyugati és a keleti medicinát, mélyebben is megismerkedünk a légzésmechanizmussal és a légzés mozgásszervekre gyakorolt hatásával „nyugati szemmel”, majd izgalmas utazást teszünk keletre, a jóga és a meditáció világába, és számos ősi-modern légzőgyakorlattal gazdagítjuk eszköztárunkat (amelyek hatásmechanizmusát profán módon "nyugati szemmel" is megvizsgáljuk:)
A képzés vendégoktatója Malik-Tóth István (Istók), aki közel 3 évtizede foglalkozik jógával és meditációval, több mint 10 éve vezet jógaoktató képzéseket, tizenötször járt Indiában és több mint negyven könyvet fordított magyarra, ezek közül jó pár a jógával és a meditációval kapcsolatos. Hogy miért épp Istókra esett a választásom? Mert számomra messze ő a legcsodálatosabb jógaoktató, óriási hatást gyakorolt rám mind szakmailag, mind emberileg, ráadásul a mai napig csak az ő zsongító hangjára vagyok képes kilépni a saját testemből és egyszerűen csak „szemlélődni”😊. A workshopot tehát közösen tartjuk, az első, elmélet részben némi nyugati anatómia és kórélettan, „légzéstan” velem, a második részben a sokkal izgalmasabb gyakorlat Istókkal.
Kinek szól a workshop? Egész egyszerűen mindenkinek.
Oktatók: Feövenyessy Krisztina és Malik-Tóth István
Részvételi díj: 35.000 Ft, amely tartalmazza a magyar nyelvű igazolás árát is
Elméleti órák száma: 2
Gyakorlati órák száma: 6
Helyszínek és időtartam: 10:00-18:00 T-Klub Fitness (1112 Budapest, Dió u. 2. )
A workshop menete
- Elmélet (2 óra)
- A légzőrendszer rendkívül komplex szerepe
- A fiziológiás légzésmechanizmus
- A hiperventilláció és a szájlégzés okai és következményei
- A légzésminta tesztelése
- Gyakorlat (6 óra)
Fotó: Szász Zsolt