A lapockastabilitás mítosza
E-learning workshopunk voltaképp egy FMFA-s belső prezentáció, amelynek eredeti célja csupán a kollégák tudásának bővítése volt. Úgy gondoltuk azonban, hogy az előadáson elhangzó információk minden mozgással, mozgásjavítással foglalkozó szakember számára hasznosak, így ingyenes e-learning tananyagként elérhetővé tettük Számotokra is. Mindez persze azt is jelenti, hogy a felvétel minősége korántsem tökéletes, a műfajból (belsős prezentáció) adódóan nem éri el azt a professzionális színvonalat, ami a többi e-learning tananyagunkat jellemzi. Ezért előre is elnézést kérünk Tőletek😊!
Miről szól a workshop?
Az utóbbi években/évtizedekben hatalmas divattá vált a stabilizációs tréning mind a mozgásterápia, mind a sportrehabilitáció terén. Mindegy, hogy a core stabilitásról, vagy a lapocka stabilitásáról van szó, a szakemberek (edzők és mozgásterapeuták) rajonganak e különféle elméleteken alapuló, jellemzően rendkívül szofisztikált, épp ezért remekül eladható terápiákért/gyakorlatokért. A core stabilitással kapcsolatos félreértések özönéről már sokat beszéltünk (lásd A Core stabilitás mítosza c. ingyenes e-learning tananyagot, illetve számos, ezzel kapcsolatos blogcikkünket), így ezúttal a felső végtag és a lapocka témát járjuk körbe. Nem meglepő, hogy pontosan ugyanarra az eredményre jutunk majd, mint a core stabilitás elméletnél: ezernyi dogma, félreértelmezés, és ebből következően a kezelések hatékonysága gyakran jelentősen elmarad ahhoz képest, amilyen eredményes lehetne a megfelelő – jóval kevésbé trendi, de vélhetően ezerszer hatékonyabb – funkcionális megközelítéssel.
Az általánosan elterjed divatos szemlélet jelenleg az, hogy
- a lapocka feladata az, hogy „stabil alapot” biztosítson a felső végtag mozgásaihoz
- az instabil lapocka (jelentsen ez bármit) vállízületi diszfunkciókat (befagyott váll, különféle impingement szindrómák, rotátorköpeny sérülések stb.) okoz
- az instabilitás leginkább szembeötlő jele a lapocka diszkinézia (a lapocka normál nyugalmi pozíciójának, illetve dinamikus pozíciójának megváltozása)
- a diszfunkciókat a lapocka stabilitásának helyreállításával kell kezelni, méghozzá izolációs stabilizációs gyakorlatok segítségéve
De vajon valóban megalapozottak-e a fenti dogmák? Nézzük, mit mutatnak a bizonyítékok és a tapasztalatok!
Kinek ajánljuk a részvételt?
Szakmai továbbképzésünket elsősorban mozgással, mozgásterápiával foglalkozó egészségügyi vagy sport szakembereknek – edzőknek, gyógytornászoknak, testnevelőknek, AMM terapeutáknak ajánljuk. Mindazonáltal szeretettel várunk bármely más érdeklődőt – akár előképzettség nélkül is – képzésünkön.
Az e-learning képzés egyik legfőbb előnye az, hogy könnyebben elsajátítható a tananyag, hisz minden egyes elméleti és gyakorlati oktatóanyag tetszés szerint bármikor átismételhető, visszanézhető. Az oktatóvideókat ugyanis korlátlan időre elérhetővé tesszük saját hallgatói felületeden. A workshop elvégzését igazoló dokumentumot letöltheted hallgató felületeden az "okleveleim" menüpontra kattintva.
Oktató: Feövenyessy Krisztina
Ár: 0 Ft, amely tartalmazza a letölthető magyar nyelvű részvételi igazolás árát is
Elméleti órák száma: 6 lecke, összesen kb. 2,5 óra
A szakmai továbbképzés menete
- Bevezetés
- Az egyes, lapockastabilitással kapcsolatos mítoszok, illetve a tudományos bizonyítékok
- Mítosz I. A lapocka diszkinézia tesztekkel megállapítható és beazonosítható
- Mítosz II. A diszkinézia rontja a lapocka stabilitását
- Mítosz III. A stabilitás hiánya, azaz a diszkinézia okozza a vállpanaszokat
- Mítosz IV. A diszkinézia javítható és javítandó, méghozzá a motoros kontroll fejlesztésével
- Mit mutatnak a bizonyítékok? Mire kellene fókuszálnunk?