A krónikus derékfájdalom (lumbágó) kialakulásának jellemző mechanizmusa
Az ülő életmód és a mozgás hiánya, vagy a helytelen, túlterhelő sportok és mozgások hatására a hát legmélyebb izmai (különösen a csupán egy-egy csigolyát összekötő izmok, mint a rotátorok, multifidusok, intertransversariusok és az interspinalisok) feszessé válhatnak, és akadályozhatják egy-egy szegmens (két szomszédos csigolya és a köztük lévő porckorong, szalagok, ízületi tokok stb.) mozgását.
egy gerincszegmens
Eleinte nehezen észlelhető a probléma, mert a gerinc ágyéki szakaszának teljes mozgásterjedelme nem feltétlenül csökken. Könnyen előfordulhat, hogy bár az ágyéki szakasz fiziológiás mozgásterjedelme megtartott (azaz a tesztek – pl. előrehajlás tesztje – eredménye negatív), egyes szegmensekben – jellemzően a leginkább túlterhelt L4-5 szegmensben – a mozgás már beszűkült (azaz a szegmens hipomobil). Ilyenkor kompenzációs mechanizmusok lépnek életbe, tehát a beszűkülés miatt „kieső” mozgásterjedelmet egy másik (jellemzően az L3-4) szegmens „pótolja”, amely így túlmozgásossá, hipermobillá válik. A túlmozgás hamar túlterheléshez, a túlterhelés fájdalomhoz, a fájdalom a mélyizmok feszességéhez, a feszesség pedig kötöttséghez, hipomobilitáshoz vezethet. A két – immár kötött – szegmens kiesett mozgásának pótlására bekapcsolódik egy harmadik szegmens, és az ördögi kör tágul.
Ha a folyamatot későn észleljük, a feszesség krónikussá válik, és szöveti (fascia) letapadások jönnek létre. Ilyenkor a gerinc lumbális szakaszán bőrbehúzódásokat láthatunk, illetve azt vesszük észre, hogy előrehajláskor a páciens gerincének deréktáji szakasza szinte teljesen egyenes marad (nem is beszélve az ilyenkorra már jellemzően állandósult derékfájdalomról). Fontos tehát, hogy időben észrevegyük a szegmens hipomobilitás első jeleit, és – a minél hamarabb, annál jobb elvét követve – azonnal kezelésbe vegyük a kötött területet, ideális esetben mozgásterápia és manuális technikák kombinációjával (és persze az elengedhetetlen SMR hengerrel). Ha nem figyelünk fel már az első jelekre, beindulnak (vagy felerősödnek) a degeneratív folyamatok, amelyek következő állomása a porckorong ellapulása, kiboltosulása és akár porckorongsérv kialakulása is lehet.
Feövenyessy Krisztina
a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője