Műtét helyett - néhány gondolat a térdfájdalomról és az iliotibiális szalagról
Az iliotibiális szalag (ITB) a combpólya feszítő izom (tensor fasciae latae) ína, amely összeköti a csípőt és a térdet, míg végül a sípcsonton tapad. A szalag egyik fontos funkciója a csípő stabilizálása, azaz segít „benntartani” (kívülről) a combcsont fejét a vápában. Jellemzően két nagy problémakör is kapcsolódik hozzá.
1, „Futók térde”, azaz ITB-szindróma: Elsősorban a hosszútávfutókat érinti, méghozzá igen gyakran, élete során minden ötödik futó találkozott már a jelenséggel. Ha a szalag a hosszas és jelentős megerőltetéstől túlterhelődik, olyan feszessé válik, mint egy zongorahúr. Miután hosszú útja során érinti a combcsont külső bütykét, ha feszes, meg-megpattan ezen a kiálló dudoron, és addig-addig dörzsöli, míg végül lokális csonthártyagyulladást okoz. A betegség könnyen azonosítható, hisz a fájdalom a térd külső részére, azon belül is egyetlen pontra lokalizálódik. Hozzáteszem, van, akinél nem a combcsont bütykén pattan meg a feszes szalag, hanem tapadási pontján, azaz sípcsont felső bütykén cincálja a csonthártyát. Bárhol is fáj, a megoldás ugyanaz: néhány hétre fel kell függeszteni a megerőltető edzéseket, és gőzerővel lazítani (SMR henger) és nyújtani a szalagot. A gyógyulást követően utóbbi jó szokást (rendszeres lazítás és nyújtás) érdemes megtartani annak érdekében, hogy a probléma ne újuljon ki.
2, Lateralizált (azaz oldalra kicsusszanó patella (térdkalács): Szintén sokszor érinti a futókat, de legalább ilyen gyakran találkozunk a problémával az utca emberénél is. A csípőízület anatómiájából adódóan az ízületet kívülről stabilizáló izmokra, szalagokra folyamatosan nagyobb teher hárul, mint az antagonistákra, emiatt könnyen alakulnak ki izomegyensúly megbomlások, és válik feszessé az iliotibiális szalag. Miután a szalag a patella ínban végződik, amely áthidalja a térdízületet és az ízület tetején rögzíti a térdkalácsot (lásd a lenti képen), ha feszessé válik, hajlamos kihúzni oldalra a térdkalácsot. Ily módon a térdkalács már nem a helyén mozog fel s alá, hanem – mint egy kimozduló fogaskerék – a combcsont külső bütykéhez dörgölődzik, ezáltal koptatja a porcot. Megoldás: ismét csak az ok megszüntetése, tehát az iliotibiális szalag lazítása (SMR henger) és szisztematikus nyújtása. Porckopásos eredetű fájdalom esetén érdemes tehát megkeresni a kiváltó okot, mielőtt első szóra belenyugodnánk a műtétbe. Könnyen lehet, hogy egy 2-3 hónapos terápia megoldást nyújthat a problémára.
Feövenyessy Krisztina
a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője