Fókuszban (ismét) a nyújtás – vajon milyen az ideális stretching program?
Minden szakember tisztában van azzal, hogy a rendszeres nyújtás rendkívül hatékony eszköz az ízületi mozgásterjedelem növelésére. Azt azonban nem tudjuk, hogy a nyújtás vajon megváltoztatja-e az izmok és az ínak mechanikai tulajdonságait, jellemzőit, s ha igen, mennyi idő alatt.
Egy nemzetközi kutatócsoport azt tűzte ki célul, hogy megvizsgálja a rendszeres nyújtás izom-ín struktúrára gyakorolt hatását. Egy szisztematikus meta-analízisben foglalták össze összesen 26, a PubMed-ben, a PEDro-ban, a ScienceDirect-ben és a ResearchGate-ben publikált, randomizált és nem randomizált, különféle korú és egészségi állapotú emberekkel végzett kísérlet eredményeit. Olyan kísérleteket választottak, amelyek során minimum 2 héten keresztül, és legalább heti két alkalommal végeztettek a vizsgálatban résztvevőkkel statikus, dinamikus, vagy PNF (proprioceptív neuromuszkuláris facilitáció) nyújtásokat, és amelyek az ízületekben, és/vagy az izom-ín egységben a nyújtás hatására létrejövő strukturális és mechanikai változókat vizsgálták.
Az összefoglaló tanulmány szerint a rendszeres, 8 hétnél rövidebb ideig tartó intervenciós protokollok az ízületek által maximálisan tolerált csavarónyomatékra alig gyakoroltak hatást, bár kisebb-nagyobb mértékben befolyásolták az ízületek nyújtással szembeni ellenálló képességét, illetve az izom és az ín feszességét. A szakemberek szerint nagyon úgy tűnik, hogy 8 hétnél rövidebb ideig tartó beavatkozások inkább szenzoros szinten okoznak változásokat, és nem befolyásolják számottevően sem az izom, sem az ín mechanikai tulajdonságait.
Ez az eredmény (is) alátámasztja azt az elméletet, amely szerint egy stretching program – legyen szó gyógytornáról, mozgásterápiáról vagy csoportos órákról – csakis akkor lehet igazán hatékony, és vezethet valódi és tartós változásokhoz, ha hosszú távú (több hónapos) és rendszeres, tehát hetente több alkalommal végzi a páciens/vendég. Természetesen mindez a fascia nyújtására (lásd funkcionális fascia tréning képzés) is vonatkozik, ahol – ugye, emlékeztek? – minimum 6 hónapban gondolkozunk
Feövenyessy Krisztina
a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője