Menu
Cart

Hogyan őrizd meg az arcbőröd fiatalosságát?

A Funkcionális fascia tréning képzésen gyakran esik szó arról, hogy az SMR (self-myofascial release, azaz leegyszerűsítve az önmasszázs) eszközök nem csak a mozgásszervek (különösen a kötőszöveti elemek) egészségének megőrzésében, de a bőr öregedése ellen vívott küzdelemben is hatékony segítséget nyújthatnak. Ezen a ponton általában felmerül a kérdés (különösen a hölgy hallgatók részéről), vajon érvényes-e mindez az arcbőrre is, s ha igen, hogyan, milyen SMR eszközzel kezelhetjük arcunkat. Nos, én az arcmasszírozó roller rendszeres használatára szavazok, amelynek hatása gyakorlatilag megegyezik az SMR hengerével, de jóval finomabb, szelídebb eszköz, tehát az érzékeny arcbőrön is használható. Mindezek fényében nem meglepő, hogy roppant mód megörültem, amikor a minap rábukkantam az alábbi kutatásra, amely kifejezetten e témakört járja körül, és szolgáltat tudományos bizonyítékot az arcmasszírozó roller pozitív hatásaival kapcsolatban. Nézzük meg először a kutatást, majd - szokás szerint - következzék némi Mari-nénis magyarázat:)

Egy, a Complementary Therapies in Medicine c. folyóiratban megjelent kutatásban japán tudósok vizsgálták a masszázsrollerrel végzett kezelés vérkeringésre gyakorolt rövid- és hosszú távú hatásait. 12 fős mintán 5 perces kezelést követően non-invazív lézeres eljárással (ún. „laser speckle flowgrapy”) vizsgálva az arcbőrt azt tapasztalták, hogy vérellátása 25 százalékkal javult, mi több, a vérbőség több mint 10 perccel a kezelést követően is fennmaradt.  Az arcmasszázs hosszú távú hatását egy másik, 14 fős mintán vizsgálták. Az 5 hetes, mindennapos kezelés szignifikánsan növelte a melegterápiára adott vazodilatációs (erek tágulása) választ, magyarul a masszázsroller használata hosszú távon is jelentősen hozzájárult az arcbőr vérellátásának javulásához. A kutatók szerint mindezen pozitív változásokra magyarázatot adhat az a jelenség, hogy a masszázs hatására az endothel sejtek nitrogén-monoxid termelése fokozódik (a nitrogén-monoxid ugyanis köztudottan értágító hatású vegyület).

S, hogy hogyan járul hozzá a vérkeringés fokozása az arcbőr fiatalosságának megőrzéséhez, azaz miért jó nekünk a "vérbőség"? Nos, a véráram fokozódásának talán az egyik legfőbb pozitív hatása a bőr tápanyag ellátásának jelentős javulása.   A különféle tápanyagok ugyanis a vérárammal jutnak el szöveteinkhez (tehát nem a bőrfelszínre kent krémekből szívódnak fel, ahogy azt sokan gondolják). Minél jobb tehát egy adott szövet vérellátása, annál több tápanyaghoz jut, így annál hatékonyabban működnek többek közt a sejtmegújító folyamatok is (gondoljunk csak az egészséges fiatalok rózsás, üde arcbőrére, nekik még remekül működik a vérkeringésük). Ezen felül – amint azt a fascia kutatások bizonyítják – a masszázs bőr alatti kötőszövetre gyakorolt tenziós (feszítő) ingere serkentőleg hat a kollagén termelődésére (bővebb információk és szakmai magyarázat a funkcionális fascia tréning képzésen), így a rendszeres stimuláció komoly segítséget nyújthat a ráncok elleni küzdelemben is. Személyes meggyőződésem, hogy nincs az az arckrém, amely versenyre kelhetne a rendszeres arcmasszázs jótékony hatásaival, történjék akár kézzel, akár masszázsrollerrel.

Nem én lennék, ha az alábbi gondolatot nem szúrnám be az írás végére: a kampányszerű törődés éppúgy nem ér semmit, ahogy a különféle néhány napos/hetes divatdiétáktól sem lehet tartós súlycsökkenést várni (egy következő írásomban a fogyókúráról is szót ejtek majd, ígérem). Felesleges megvásárolnod a masszázsrollert, ha a lelkesedésed csupán egy hétig tart. Ha valódi változásra vágysz, az arcbőr masszírozásának mindennapos (de legalább heti háromszor végzett) rutinná kell válnia. És még valami: sem a méregdrága arckrémtől, sem a masszázsrollertől nem lesz ragyogó az arcbőröd, ha nem ügyelsz az egészséges étkezésre és a megfelelő mennyiségű vízfogyasztásra. Hiába serkentjük ugyanis a véráramot, ha nem áll rendelkezésre minőségi tápanyag, amit a vér a szövetekhez eljuttathat. A bőr elsősorban belülről építkezik, kívülről csak "rásegíthetünk". Milyen kár, hogy mindezt valahogy elfelejtik ráírni a csodakrémek dobozára!

Feövenyessy Krisztina
a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője

Bejelentkezés vagy Regisztráció