Trendi, de vajon hatékony-e? Fókuszban a krioterápia
A hidegterápia ma egyike a legnépszerűbb fizikoterápiás eljárásoknak. Napról-napra több egészségügyi vagy sportszolgáltatónál érhető el jégszauna vagy krioterápiás készülék, a sportolók körében pedig eszeveszettül hódít a jeges fürdőzés. A hidegkezelés csökkenti az akut és krónikus fájdalmat, segít a fáradtság és depresszió leküzdésében, erősíti az immunrendszert, fokozza a sportolói teljesítményt, felgyorsítja a sportsérülések regenerálódását, szépíti a bőrt és még a testsúlycsökkentést és a zsírégetést is segíti – legalábbis ezt állítják a különféle gyártók és szolgáltatók. Vajon mi igaz mindebből? Valóban ennyi mindenre jó a krioterápia? Milyen panaszok esetén érdemes alkalmazni és/vagy javasolni a páciensnek, milyen formában és milyen gyakorisággal? Nézzük, mit mutatnak a tudományos bizonyítékok!
Minden olyan kezelést krioterápiának hívunk, amikor hideg alkalmazásával gyógyítunk. A legismertebb modern krioterápiás eljárások:
- Általános regenerációs céllal:
- jégszauna vagy krioszauna (lásd a fenti kép): szaunaszerű kabin, amelyben 2-3 percig mínusz 100 és 170 C fok közötti hőmérsékletnek tesszük ki a teljes testet (a fej kivételével)
- jeges fürdő: 10-15 C fokosra hűtött fürdővíz, amelyben 8-15 percet tartózkodik a páciens (elsősorban sportolás utáni regenerációra használják)
- Akut vagy krónikus panaszok, sérülések rehabilitációja
- (gépi) krioterápia (lásd alábbi kép): mínusz 30-35 C fok körüli hőmérsékletűre hűtött levegősugarat irányítanak a kezelendő területre. A különbség elsősorban abból adódik, hogy a krioterápiás géppel nem a teljes testet kezeljük, hanem helyi terápiaként alkalmazzuk
- (gépi) krioterápia (lásd alábbi kép): mínusz 30-35 C fok körüli hőmérsékletűre hűtött levegősugarat irányítanak a kezelendő területre. A különbség elsősorban abból adódik, hogy a krioterápiás géppel nem a teljes testet kezeljük, hanem helyi terápiaként alkalmazzuk
Bár nem célszerű összemosni az egyes eljárásokat, hisz nem csak a kezelés időtartama, de az alkalmazott hőmérséklet, illetve a kezelt terület mérete (teljes test vagy lokális) is eltérő, mégis érdemes megvizsgálni, általánosságban milyen hatásmechanizmusokat tulajdonítanak a különféle hidegterápiáknak.
A hideggel történő kezelés esszenciája, hogy a rövid ideig (kezeléstípustól függően 1-2 perctől 8-10 percig) tartó rendkívül alacsony hőmérséklet egyfajta sokkot okoz a szervezetnek, amely igyekszik megvédeni magát a kihűléstől, így őrült védekezésbe kezd. A hidegsokk egyrészt csökkenti a bőr hőmérsékletét, ezáltal gyulladáscsökkentő hatást fejt ki, másrészt átmenetileg lelassítja az idegvezetést, így a fájdalomcsillapításban is szerepet játszik. Ez utóbbi igen hasznos az aktív terápia során, a fájdalom csökkenésével megnyílik az út a szabad mozgások, tehát a fájdalommentes mozgásterápia előtt. Mindezeken felül a kezelés hatására szinte azonnal bezáródnak a hajszálerek, amelyek a terápiát követően újra megnyílnak, sőt, jól ki is tágulnak, s ez az erőteljes pumpahatás felpezsdíti a vérkeringést és elszállítja a vért (ezzel együtt az oxigént és a tápanyagokat is) a gyengébb vérellátású (pangó) helyekre is (1). Bár az első két kezeléstípusnál alkalmazott mínusz 100 fok sokak számára rémisztően hangzik, a kezelés általánosságban biztonságos, bár a kutatások jó néhány kontraindikációt említenek.
A legfőbb ellenjavallatok: lupus, vasculitis (érgyulladás), extrém hidegérzékenység, hideg-okozta bronchospazmus, Raynaud szindróma, acrocyanosis (végtagok, pl. ujjak szederjessége), a bőr keringésének zavarai, paroxizmális hideg hemoglobinuria (PCH, hideg hatására jelentkező vérfestékvizelés), szívritmuszavar, szimptómás kardiovaszkuláris és tüdőbetegségek, kezeletlen magasvérnyomás, súlyos diabetes mellitus, a bőr érzészavarai. |
Nézzük meg tehát, hogy hogyan hatnak a különféle krioterápiás kezelések az egyes problémákra! Kezdjük a sportolókkal.
Edzéseket követő regeneráció
Egy összefoglaló közlemény (2) 99 kutatás eredményét feldolgozva arra a kérdésre kereste a választ, hogy vajon milyen módszer(ek) számít(anak) hatékonynak az edzések utáni regeneráció (izomláz, fájdalom- és gyulladáscsökkenés) segítésében. A kutatások a masszázs, a különféle kompressziós segédeszközök, a jeges fürdő/jégszauna, az elektrostimuláció, a stretching illetve az aktív regeneráció (alacsony intenzitású tréning) hatását vizsgálták. Az összefoglaló közlemény szerint a leghatékonyabb kezelés a masszázs és a jeges fürdő, de a kompressziós segédeszközök (bandázsok) használata is szignifikánsan hozzájárult az edzéseket követő regenerálódáshoz. Érdekes módon a többi, a kemény edzéseket követően rendszeresen és előszeretettel alkalmazott terápia (elektrostimuláció, stretching és alacsony intenzitású edzés) esetében nem sikerült szignifikáns regeneráló hatást kimutatni (hogy a terhelést követően a nyújtás önmagában - tehát előzetes lazítás nélkül - miért nem igazi segítség, nos, erről részletesen beszélek a Gerinctréner és a Fasciatréning képzésen. Ez a metaanalízis is alátámasztja, hogy azok a kezelések segítik leginkább a regenerációt, amelyek elsősorban lazítanak).
Egy másik összefoglaló közlemény (3) a jeges fürdő hatékonyságát vizsgálta szintén a sportolást követő regeneráció során, különös tekintettel az izomláz (DOMS) csökkentésében betöltött szerepére. Arra a kérdésre is választ keresett, hogy a kezelés során vajon mi számít optimális vízhőmérsékletnek és időtartamnak. A rendelkezésre álló bizonyítékok azt mutatják, hogy a jeges fürdő bizony alkalmas az izomsérülések kezelésére, és a 11-15 perc közötti, 11-15 C fokos vízben történő merülés bizonyul a leghatékonyabbnak.
Úgy tűnik tehát, hogy a krioterápia hatékony regeneráló módszer, de vajon melyik eljárást érdemes választani? Egy 2017-es tanulmány (4) a jeges fürdő és a jégszauna hatását hasonlítja össze a sportolás utáni regeneráció során. A kutatók az eredmények fényébe arra a következtetésre jutottak, hogy a jeges fürdő hatékonyabb a jégszaunánál a regeneráció elősegítésében/gyorsításában. A jeges fürdővel kezelt résztvevők 72 órával az edzést követően jobb sportteljesítményt nyújtottak (ugrás), 24-28 órával az edzést követően kisebb mértékű fájdalmat tapasztaltak, és általánosságban gyorsabban regenerálódtak, mint a jégszaunázó résztvevők.
Teljesítményjavítás
Számos kutatás foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy vajon hatékony-e a sportversenyek, mérkőzések előtt, vagy azok szünetében a hyperthermiás (túlmelegedett) sportoló hűtése, hisz a fizikai megterhelés (edzés/versenyzés) magas külső hőmérséklettel kombinálva komoly stresszhatást jelent az emberi test számára, tehát befolyásolja a sportteljesítményt is.
Magas külső hőmérséklet mellett a futballmérkőzéseken félidőben nem ritka a 39.4 C fokos testhőmérséklet sem. |
Egy metaanalízis (17) a rendelkezésre álló kutatások összevetésével azt vizsgálta, hogy a krioterápia hogyan befolyásolja a sportteljesítményt. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az aerob sportok (viszonylag csekély vagy közepes erőkifejtést igénylő sportok) esetében a verseny előtt, vagy annak szüneteiben végzett hidegterápia (jeges fürdő, hűtőmellény, nyakpárna stb.) pozitívan befolyásolja a teljesítményt, ugyanakkor anaerob sportok (intenzív erőkifejtést igénylő, a légzést erőteljesen felgyorsító sportok) esetében nem tapasztaltak pozitív változást. Az eredmények alapján azt is valószínűsítik, hogy az egyes hidegterápiás eljárások váltogatása, vagy akár egymással való kombinálása különösen hatékony lehet a teljesítményfokozás szempontjából.
Sportolók esetében tehát úgy tűnik, kifejezetten hasznos lehet a megfelelően megválasztott, szakszerűen alkalmazott hidegterápia. Vajon „átlagemberek” esetében is hasonló eredményeket kapunk?
Mozgásszervi betegségek kezelése
A krioterápiát számos reumatológiai betegség (rheumatoid arthritis, osteoarthritis, spondylarthritis, fibromyalgia) terápiájában alkalmazzák tüneti kezelésként. Nem véletlen, hisz magas szintű bizonyítékok mutatják fájdalomcsillapító (7), izomlazító, érösszehúzó, gyulladáscsökkentő és antioxidatív hatását (8-10). Csökkenti az ízületen belüli hőmérsékletet (hypothermia) (11,12), márpedig a hypothermia (28–34 C fok) sejtszintű gyulladáscsökkentő hatását több kutatás is igazolja (13,14).
Súlycsökkentés, testösszetétel javítása
Számos szolgáltató ajánlja a krioterápiás kezelést a testsúlycsökkenés elősegítésére arra hivatkozva, hogy a hideg felpörgeti az anyagcserét, hisz a szervezetnek keményen kell dolgoznia annak érdekében, hogy melegen tartsa saját magát. A jégszaunában állítólag akár 1000 kcal-t is elégetünk egyetlen kezelés során. Nos, egy kutatócsoport utána kívánt járni az állítólagos „zsírégető” hatásnak. Tanulmányukban (5) a jégszaunázás testsúlyra és testösszetételre gyakorolt hatását vizsgálták. Sajnos csalódást kell okoznom a fogyókúrázóknak: a 10 alkalmas kezelést követően nem találtak szignifikáns különbséget a kezelés előtti állapothoz képest sem a testsúly, sem a testösszetétel vonatkozásában. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a jégszauna ugyan pozitív hatást gyakorol a testi-lelki jólétre, oldja a feszességeket/feszültséget és szerepet játszik a fájdalmak csökkenésébent, a súlycsökkentés terén azonban nem bizonyítható a hatásossága.
Zsírháztartás
Egy metaanalízis (6) a jégszauna lipid háztartásra gyakorolt hatását vizsgálta. Az elemzés készítői 7 kutatás eredményeit összevetve megállapították, hogy a jégszaunázást követően szignifikásan csökken a triglicerid, a teljes koleszterin és az LDL ("rossz") koleszterinszint. Érdekességképp kiemelték, hogy alacsonyabb BMI mellett a jégszauna jelentősen nagyobb csökkenést okozott a koleszterin és triglicerid szintben.
Egyéb potenciális pozitív hatások
Egy 2008-as kutatás (15) szerint a hidegterápia a stresszoldás és a depresszió elleni harcban is szerepet játszhat, jelentősen csökkentheti ugyanis a szimptómákat. Egy másik, szintén 2008-ban publikált kutatás (16) pedig az ekcéma elleni küzdelemben tulajdonít potenciálisan komoly szerepet a krioterápiának.
Összességében tehát erős bizonyítékok mutatják, hogy a krioterápia valóban komoly segítséget nyújthat a sportolók és az átlagember számára is, elősegíti az edzések utáni regenerációt, szerepet játszik a teljesítmény javításában, hatékony segítség a mozgásszervi betegségek kezelésében, illetve a zsírháztartás helyreállításában, tehát érdemes lehet beilleszteni a kezelési tervbe, legyen szó akár sportolókról, akár mozgásszervi, vagy más problémákkal rendelkező páciensekről. A kilókat – legalábbis közvetlenül - azonban sajnos nem olvasztja le rólunk😊.
Feövenyessy Krisztina
a Feövenyessy Akadémia vezetője
- Guillot X et al. Cryotherapy in inflammatory rheumatic diseases: a systematic review. Expert Rev Clin Immunol 2014 Feb;10(2):281-94.
- Dupuy et al. An Evidence-Based Approach for Choosing Post-exercise Recovery Techniques to Reduce Markers of Muscle Damage, Soreness, Fatigue, and Inflammation: A Systematic Review With Meta-Analysis. Front Physiol. 2018 Apr 26;9:403.
- Machado AF. et al. Can Water Temperature and Immersion Time Influence the Effect of Cold Water Immersion on Muscle Soreness? A Systematic Review and Meta-Analysis. Sports Med 2016 Apr;46(4):503-14.
- Abaidia Recovery From Exercise-Induced Muscle Damage: Cold-Water Immersion Versus Whole-Body Cryotherapy. Int J Sports Physiol Perform 2017 Mar;12(3):402-409.
- Filiard JL. et al. P-12 The effects of the whole body cryotherapy on the body composition. BMJ 2016 Nov. 50(Suppl 1):A38-A38
- Rymaszewska JE et al. The impact of whole-body cryotherapy on lipid profile: A systematic review and meta-analysis. Complement Ther Med 2020 Dec;55:102568.
- Metzger D. [Whole-body cryotherapy in rehabilitation of patients with rheumatoid diseases--pilot study]. Rehabilitation (Stuttg) 2000 Apr;39(2):93-100.
- Chatap G, De Sousa A, Giraud K,Vincent JP. Pain in the elderly: prospectivestudy of hyperbaric CO2 cryotherapy(neurocryostimulation).Joint Bone Spine74(6), 617–621 (2007).
- Demoulin C, Vanderthommen M.Cryotherapy in rheumatic diseases.JointBone Spine79(2), 117–118 (2012).
- Oosterveld FG, Rasker JJ. Treating arthritiswith locally applied heat or cold.Semin.Arthritis Rheum. 24(2), 82–90 (1994)
- Kim YH, Baek SS, Choi KS, Lee SG,Park SB. The effect of cold air applicationon intra-articular and skin temperatures inthe knee.Yonsei Med. J. 43(5), 621–626(2002).
- Oosterveld FG, Rasker JJ. Effects of localheat and cold treatment on surface andarticular temperature of arthritic knees.Arthritis Rheum. 37(11), 1578–1582 (1994).
- Lubkowska A, Szygula Z, Chlubek D,Banfi G. The effect of prolongedwhole-body cryostimulation treatment withdifferent amounts of sessions on chosen pro-and anti-inflammatory cytokines levels inhealthy men.Scand. J. Clin. Lab. Invest.71(5), 419–425 (2011).
- Dugue B, Leppanen E. Adaptation relatedto cytokines in man: effects of regularswimming in ice-cold water.Clin. Physiol.20(2), 114–121 (2000).
- Rymaszewska Ramsey D., Chładzińska-Kiejna S. Whole-body cryotherapy as adjunct treatment of depressive and anxiety disorders. Arch Immunol Ther Exp (Warsz). 2008 Feb; 56(1): 63–68.
- Taras Klimenko T. Ahvenainen S. Karvonen SL, Whole-Body Cryotherapy in Atopic Dermatitis. Arch Dermatol. 2008;144(6):806-808.
- Ranalli GF et al. Effect of body cooling on subsequent aerobic and anaerobic exercise performance: a systematic review. J Strength Cond Res 2010 Dec;24(12):3488-96.