Menu
Cart

Hogyan segít a masszázs (és a különféle manuális kezelések) a gyulladás ”csökkentésében”?

A lágyszövetek (izmok, kötőszöveti elemek) kezelését megcélzó manuális terápiák hatékonyságát a különféle mozgásszervi problémák megelőzésében és kezelésében ma már szinte senki nem vonja kétségbe. Többen már a saját bőrünkön is éreztük/tapasztaltuk, de ha mégsem, a pácienseinknél mindenképp megfigyelhettük, milyen jelentős pozitív változásokat – különösen a fájdalom csökkenését és a mozgásterjedelem növekedését – idézhetünk elő egy akár csupán néhány perces profi masszázs, triggerpont, myofascia lazító, köpöly vagy akár EMMT kezeléssel. Arról azonban egyelőre igen keveset tudunk, hogy pontosan milyen sejt- és molekuláris szintű mechanizmusok állnak a kezelések hátterében.

Az elmúlt évek során egyre több kutatást foglalkozott/foglalkozik a manuális terápiák hatásaival és hatásmechanizmusaival, az eredmények azonban sok esetben erősen ellentmondanak egymásnak. Egy területen azonban úgy tűnik, megszületőben van a konszenzus: a manuális kezelések akár jelentősen is hozzájárulhatnak a gyulladásos folyamatok optimális, minél hatékonyabb lezajlódásához, azaz a szöveti gyógyuláshoz.

Nem véletlenül kerülöm a „gyulladáscsökkentés” szót. A gyulladás nem más, mint a szervezet öngyógyító mechanizmusának működése, tehát nem az a cél, hogy csökkentsük (elfojtsuk), hanem az, hogy elősegítsük minél hatékonyabb lezajlódását. Bővebben lásd ebben az írásomban.

Több in-vitro (azaz nem az élő szervezetben, hanem azon kívül, ellenőrzött körülmények közt, pl. kémcsőben lezajló) kutatás (1-4) is bizonyítja, hogy a különféle szöveti túlterhelések (repetitív, azaz gyakran ismételt hétköznapi vagy sport mozgások, mozdulatok)

  1. növelik számos proinflammatorikus (gyulladáskeltő) citokin (jelzőmolekula) kiválasztását,
  2. csökkentik a fibroblaszt (a kötőszövet legfőbb építő sejtje) termelődését, és
  3. elősegítik a fibroblaszt apoptózist (programozott sejthalál)

A különféle lágyszöveti mobilizációs technikák ugyanakkor épp ellentétes hatást fejtenek ki, azaz

  1. csökkentik a proinflammatorikus citokinek kiválasztását,
  2. serkentik a fibroblaszt termelődést és
  3. gátolják az apoptózist

Fenti kutatásokat emberi fibroblastokkal végezték úgy, hogy a túlterhelést rövid és ciklikusan ismétlődő nyújtásokkal, a manuális kezeléseket pedig hosszabb és aciklikus nyújtásokkal imitálták.

Egy igen friss, mindössze néhány hete publikált kutatás (5) megerősíteni látszik a fenti eredményeket. A kutatók hasonló módszerrel elvégezve a kísérletet, szintén arra jutottak, hogy a szöveti túlterhelést imitáló ciklikus, rövid stimulusok hatására az IL-6 citokin kiválasztás közel háromszorosára nőtt, míg a manuális kezeléseket imitáló aciklikus, hosszasabb nyújtási ingerek szignifikánsan csökkentették a proinflammatorikus citokinek szekrécióját.

Hogyan fordíthatjuk le az eredményeket a mindennapok nyelvére? Leginkább úgy, hogy amit tapasztalatból már tudunk, azt tudományos bizonyítékokkal is egyre inkább alá tudjuk támasztani:  a különféle hétköznapi- és sporttúlterhelések következményeinek (izom- és ínsérülések, szakadások, degeneratív betegségek, pl. porckopások, porckorongsérv stb.) rehabilitációjában kifejezetten ajánlott már az egészen korai szakasztól kezdve a különféle professzionális manuális/eszközös lágyrész kezelések alkalmazása, még akkor is, ha ez sok esetben ellentmond a jelenlegi hivatalos protokolloknak (nem ez az egyetlen terület, ahol nagyon másképp látjuk a dolgokat:)). A manuális kezelések segítségével ugyanis hatékonyabbá tehetjük az akut és a krónikus gyulladásos folyamatok lezajlását, azaz elősegíthetjük a gyógyulást. Persze nem én lennék, ha nem tenném hozzá: kizárólag az AKTÍV, mozgáson alapuló terápia mellett, kiegészítő kezelésképp😊

Feövenyessy Krisztina
a Feövenyessy Akadémia vezetője

1 Meltzer KR, Standley PR. Modeled repetitive motion strain and indirect osteopathic manipulative techniques in regulation of human fibroblast proliferation and interleukin secretion. J Am Osteopath Assoc. 2007;107(12):527–536.
2
Eagan TS, Meltzer KR, Standley PR. Importance of strain direction in regulating human fibroblast proliferation and cytokine secretion: a useful in vitro model for soft tissue injury and manual medicine treatments. J Manipulative Physiol Ther. 2007;30(8):584–592.
3
Standley PR, Meltzer K. In vitro modeling of repetitive motion strain and manual medicine treatments: potential roles for pro- and anti-inflammatory cytokines. J Bodyw Mov Ther. 2008;12(3):201–203.
4
Meltzer KR, Cao TV, Schad JF, King H, Stoll ST, Standley PR. In vitro modeling of repetitive motion injury and myofascial release. J Bodyw Mov Ther. 2010;14(2):162–171.
5
Aric Anloague et al. Mechanical stimulation of human dermal fibroblasts regulates pro-inflammatory cytokines: potential insight into soft tissue manual therapies. BMC Res Notes. 2020; 13: 400.

Bejelentkezés vagy Regisztráció