Sport gyermekkorban: mikortól és mit?
A közelmúltban készítettek velem egy interjút gyermeksport témában egy női lapba. Terjedelmi korlátok miatt a válaszaim egy része kimaradt, de mivel hasznos lehet Számotokra, kedves Kollégák, íme a kimaradt kérdések és válaszok:
Milyen szempontokat célszerű figyelembe venni a sportág kiválasztásakor?
Hazánkban a szülők és az edzők nagy része az élsportot látja az egyedüli lehetőségnek és azt gondolja, hogy érdemes minél korábban kiválasztani a sportágat. Ezek a hiedelmek nem csak tévesek, de kifejezetten károsak is. A gyermekek többsége számára nem a versenyzés, hanem a játék jelenti az élményt és a motivációt, és a családok jellemzően azért választják a versenysportot, mert nem tudják, hogy létezik alternatíva. Mozgásterapeutaként és sportrehabilitációs szakemberként egyértelműen az a véleményem, hogy a gyermeknek, különösen kisiskolás korban, nem élsportra, hanem olyan mindennapos és változatos mozgásprogramra van szüksége, amely játékalapú és élményközpontú. Egyrészt azért, mert a közhiedelemmel ellentétben a gyermekek többsége nem élvezi a verseny szituációt és nem is érzi elég ügyesnek magát. Ebből adódóan vagy egyáltalán nem hajlandó sportolni, vagy elkezdi ugyan, de gyorsan feladja. Másrészt azért, mert még azon kevesek esetében is, akik szeretik a versenyzést, a versenysportra általánosságban jellemző rendkívül egysíkú edzésmód gyakran vezet a sportolás feladásához. Akár azért, mert mentálisan sok, azaz kiégést okoz, akár azért, mert a fizikai túlterhelés vezet szinte törvényszerűen különféle sérülésekhez, mozgásszervi problémákhoz. Van egy mondás, amit mindannyian jól ismerünk: a sport egészséges. Nos, a kijelentés valójában pontosításra szorul: a sportolás mentálisan és fizikailag is rendkívül egészséges, de csak akkor, ha változatos és harmonikusan terheli a testet.
Hogyan befolyásolhatja a gyermek életkora a sportágválasztást? Van-e ideális életkor a sportolás elkezdésére?
Az egészséges gyermeknek őrületes igénye van a mozgásra attól a perctől kezdve, hogy világrajön. Nekünk, szülőknek, testnevelőknek, edzőknek csupán annyi a dolgunk, hogy megteremtsük a mozgás életkornak megfelelő optimális körülményeit és kellő motivációt biztosítsunk számára. Nincs tehát „ideális életkor”, már a bölcsőben ingereket kell adni, hogy mozgásra késztessük a gyermeket. Kisiskolás kor előtt az elsődleges mozgásélményt az óvodai játékos programok, illetve a családi mozgásprogramok - a közös nagy kirándulások, az erdők, mezők, kalandparkok - jelentik és ez így van rendjén. Általában iskolás korban jön el a szervezett sportolás ideje, persze a családi mozgásprogramok mellett és nem helyettük!
Ma már azt is tudjuk, hogy a majdani felnőttkori sportteljesítmény nem azon múlik, hogy mennyire fiatalon köteleződött el a gyermek az adott sport irányába. Adjunk teret és időt a gyermeknek, hogy kibontakoztathassa sokrétű képességeit! Ha később versenyezni kíván és alkalmas is rá, egy változatos, a testet harmonikusan terhelő, ezernyi kihívást jelentő gyermekkori mozgásprogram sokkal tágabb lehetőséget biztosít arra, hogy saját maga találja meg a számára megfelelő irányt. A korai specializáció elveszi ezt a lehetőséget és belekényszeríti egy olyan sportágba, amely nem feltétlenül az övé. Nem véletlen, hogy a nemzetközi sportszakmai trendek egyre inkább abba az irányba mutatnak, hogy 12 éves korig nem javasolt egy sportág felé elköteleződni, és versengés helyett elsősorban a játékélményre, a részvétellel járó örömökre célszerű hangsúlyt helyezni.
Vannak-e olyan sportágak, amelyek különösen alkalmasak a különböző korú és/vagy nemű gyermekek számára?
Alapvetően két irány létezik: vagy kiválasztunk egy adott sportágat, vagy olyan mozgásprogramot keresünk, amely sportágfüggetlen. Ahogy korábban már említettem, ma a nemzetközi sportszakmai trendek egyértelműen azt javasolják, hogy 12 éves kor előtt kerüljük az egy sportág felé való elköteleződést. Ha tehát valamilyen okból kifolyólag mégis egy adott sportágat választunk, érdemes olyan egyesületet keresni, ahol az első években a teljesítmény helyett elsősorban a játékosságra, a mozgás megszerettetésére helyezik a hangsúlyt. Ugyanakkor ma már vannak más lehetőségeink is, választhatunk olyan, sportágfüggetlen mozgásprogramot, amely elsősorban a gyermeki lét megéléséről, a mozgásélményről, az ezernyi mozgásvariáció felfedezéséről szól, ilyen például az SZTM Kids program. De jó választás lehet a gyermekjóga vagy a gyermekfitnesz, vagy bármilyen más, nem sportágspecifikus foglalkozás is, ha ebben a szemléletmódban tartják. Érdemes jól feltérképezni a környéket, milyen mozgásprogramok elérhetőek, és okos döntés többet is kipróbálni.
Bár 12 éves kor után már szabad specializálódni, ez nem jelenti azt, hogy kötelező is. Ha a gyermek nem érez olthatatlan vágyat arra, hogy specializálódjon és megmérettessen, nem szabad erőltetni, persze visszafogni sem érdemes, ha az minden vágya, hogy olimpiai bajnok legyen. Döntsön ő! A rendszeres sportolásnak az életünk részévé kell válnia, amíg csak lélegzünk, de ahogy a kisgyermekkorra, úgy a kamaszkorra, sőt a felnőttkorra is igaz: ha a tesi-lelki egészség megőrzése a cél, egy adott sport orrvérzésig történő űzése helyett jóval előnyösebb változatosságra törekedni, akár olyan formában, hogy többfajta hobbisportot űzünk, akár úgy, hogy olyan mozgásformát választunk, amely magában hordozza a változatosságot. Utóbbira remek példa az okosan összeállított funkcionális tréning, amely az összes kondicionális képességet fejleszti, változatos, és az ember természetes mozgásain alapuló gyakorlatokkal teli.
Hogyan tudják az edzők és a mozgásterapeuták támogatni a gyermekeket a sportág megválasztása során?
Egy igazán jó edző vagy mozgásterapeuta árgus szemekkel figyel és rengeteget gondolkodik. Figyeli a gyermek mozgását, testi és lelki adottságait, személyiségét, motivációját és motiválhatóságát, és ha eljött az idő, örömmel segít a sportágválasztásban. De a döntés nem az edzőé, sőt, még csak nem is a szülőé. A gyermeknek kell választania, hisz ez az ő élete. A mi dolgunk csupán annyi, hogy minden eszközzel segítsük, hogy kellő információ és mozgástapasztalat álljon a rendelkezésére a megalapozott döntéshez.
Feövenyessy Krisztina
a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője