Van-e összefüggés az életkor, a fascia vastagsága és a flexibilitás közt?
Egy néhány héttel ezelőtt íródott bejegyzésben azt boncolgattam, hogy az ízületek mozgásterjedelmének csökkenéséhez (azaz a mozgások beszűküléséhez) nem csupán izomrövidülések, hanem más tényezők – köztük a fascia rugalmatlanná válása – is jelentősen hozzájárulnak, így az izomnyújtás önmagában nem elegendő a fiziológiás mozgásterjedelem visszanyeréséhez. Nos, a Journal of Anatomy-ban megjelent egy újabb izgalmas kutatás, amely még tovább árnyalja a képet. Német és olasz tudósok (köztük a fascia tréning képzésen oly sokat emlegetett Carla Stecco) azt vizsgálták, van-e összefüggés az életkor, a fascia vastagsága és a flexibilitás, azaz a test rugalmassága közt. Mondanom sem kell, természetesen van, méghozzá igen jelentős😊
Ma már tudjuk, hogy a kötőszövet fontos szerepet játszik a mozgásmechanizmusokban. Számos, krónikus fájdalomtól szenvedő betegek körében végzett kutatás fedezett fel szignifikáns összefüggést az ízületek mozgásterjedelmének csökkenése és a fascia megvastagodása közt. A most publikált kutatásban a szakemberek azt a célt tűzték ki, hogy a fenti összefüggést egészséges egyének esetében is megvizsgálják, sőt, azt is megnézik, hogy az életkor milyen hatással van a fascia morfológiájára.
A kutatásban résztvevőket két csoportra osztották. Az egyik csoport 18 fiatal (22+-1év), a másik 17 idősebb (69+-4 év) egészséges nőből állt. Ultrahanggal megmérték a résztvevők mély fasciájának vastagságát a lumbális gerinc és az alsó végtagok területén, majd a hamstring (combhajlító izmok) és a törzs rugalmasságát vizsgálták két eljárással. Először az ún. „sit and reach” tesztet (nálunk kevésbé ismert vizsgálati eljárás, a teszt kivitelezését megtalálod ITT), majd az ún. Schober-tesztet végezték el. Az eredmények azt mutatták, hogy a fiatalok fasciája valamivel vastagabb a lábszár elülső és hátulsó, illetve a comb elülső részén és a hasfalon, az idősebbek esetében ugyanakkor az ágyéki gerinc fasciája vastagodik meg jelentősen.
Mi lehet a magyarázat a jelenségre? A kötőszövet dinamikusan alkalmazkodik azon erőhatásokhoz, amelyek érik. Miután az életkor előrehaladtával jellemzően egyre kevesebbet mozgunk, azaz egyre kisebb igénybevételnek tesszük ki az alsó végtagot, nem meglepő, hogy a lábszár és a comb fasciája vékonyodik. Ugyanakkor a civilizált élettel (mozgásszegény, ülő életmód) együtt járó káros terhelések (pl. helytelen testtartás) miatt gerincünk (különösen annak ágyéki szakasza) egyre nagyobb, és ahogy öregszünk, egyre hosszabb ideje tartó terhelésnek van kitéve, így az itt található fasciális elemek – elsősorban a thoracolumbalis fascia (TLF) – a fiziológiásnál jóval nagyobb mértékben vastagodnak meg, drámaian csökkentve a gerinc mozgásterjedelmét és rugalmasságát.
S, hogy miért olyan nagy baj ez? A fascia jelentős szerepet tölt be a mozgásainkban, mint erőhatás elnyelő és azt szétoszlató „energiaszolgáltató” rendszer (ezt szoktam ingyenes energiának, napelemnek hívni a fascia tréning és az SMR képzéseken). A thoracolumbalis fascia különösen fontos elem, hisz gyakorlatilag ez a struktúra köti össze fasciálisan testünk alsó részét a felső résszel, tehát az alsó és felső végtagok közti energiaátadásban (járás, futás stb.) óriási szerepet játszik (erről részletesebben ITT írtam). A TLF diszfunkciója bizony kihat mozgásainkra, merevvé, rugalmatlanná teszi azokat, így a fiziológiásnál jóval nagyobb terhelés éri gerincünket és minden egyes ízületünket, azaz felgyorsulnak a degeneratív, kopásos folyamatok. A TLF életkor növekedésével együtt járó megvastagodása tehát jelentősen hozzájárulhat a mozgások elnehezedéséhez, a test rugalmatlanná válásához, illetve a különféle gerincpanaszok kialakulásához.
Ahogy napról-napra többet tudunk meg a fasciáról, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy eljött a szemléletváltás ideje. Amennyiben valódi és tartós változást, gyógyulást vagy állapotjavulást szeretnénk elérni, a hagyományos izom-fókuszú mozgás- és manuális terápiák mellett elengedhetetlen, hogy mélyebben foglalkozzunk a fasciális rendszer állapotával is.
Feövenyessy Krisztina
a Feövenyessy Akadémia vezetője