Színház az egész világ, avagy a PCE (alias placebo) hatás
Bármilyen meglepő, mozgásszervi panaszok esetén a terápia kimenetelét jelentősen befolyásolja számos olyan tényező, amely nem tartozik az adott kezelés specifikus hatásai közé. Ilyen nem specifikus faktor például a Hawthorne effektus (az orvos/terapeuta jelenléte már önmagában is hatással van a páciensre és befolyásolhatja a megélt fájdalmat), a terápiától független, természetesen bekövetkező állapotjavulás vagy -romlás, illetve olyan, ún. kontextuális hatások, mint például a rendelő berendezése, a személyzet hozzáállása, a páciens és a terapeuta kapcsolata, vagy épp az adott kezelés szubjektív megítélése (1-11). Az általános orvosi beavatkozások esetében ha a terápia teljes eredményét 100 százaléknak tekintjük, ebből a nem specifikus faktorok – amelyeket placebonak is szoktak nevezni – hatását 65 százalék (!!!) körülire becsülik a szakemberek (12). E nem specifikus hatásokat összefoglaló néven PCE effektusnak (proportion not attributable to the specific effects) nevezzük. A PCE hatások felismerése és tudatos, etikus alkalmazása rendkívül sokat lendíthet a terápia hatásfokán, ezáltal a páciens állapotán is. De vajon létezik-e PCE hatás a mozgás- és manuálterápia világában is? És ha igen, milyen mértékben járul hozzá a páciens állapotának javulásához? Szabad-e alkalmazni, és hogyan lehet ezt etikusan megtenni a gyógyító folyamatban?
Egy friss, több mint 4 ezer kutatást feldolgozó metaanalízisben (13) a kutatók arra a kérdésre keresték a választ, hogy a különféle fizikoterápiás beavatkozások – az ízületi mobilizációs/manipulációs terápiák, a különféle lágyszöveti technikák, a neuromobilizáció, a taping, a száraztű technika és a mozgásterápia – kimenetét befolyásolják-e a nem specifikus hatások, azaz például a különféle rituálék (pl. terapeuta ruházata, a fertőtlenítés, tesztelések, hangeffektusok stb.), a terápia során használt eszközökkel kapcsolatos szubjektív érzések, elvárások, az egyes eljárások invazivitása (pl. tű használata), vagy épp a páciens-terapeuta kommunikáció mennyisége és minősége. Vizsgálták a fájdalom intenzitására gyakorolt azonnali, rövid- és hosszútávú hatásokat, illetve a diszabilitás, azaz a mindennapi tevékenységek elvégzése során tapasztalt nehézségek mértékére gyakorolt hatásokat is. Nézzük az eredményeket!
- A fájdalom intenzitására gyakorolt hatás
- Azonnali hatás
- Mobilizáció: az összes terápiás hatás 87 százaléka tulajdonítható nem specifikus tényezőknek, és pusztán 13 százalék az adott terápia specifikus hatása
- lágyszöveti technikák: 81 százalék nem specifikus, 19 százalék specifikus
- száraztű technika: 75 százalék nem specifikus, 25 százalék specifikus
- manipuláció: 74 százalék nem specifikus, 26 százalék specifikus
- taping: 69 százalék nem specifikus, 39 százalék specifikus
- és végül mozgásterápia: 46 százalék nem specifikus, 54 százalék specifikus, azaz a mozgásterápia eredménye tulajdonítható legkevésbé nem specifikus faktoroknak
- Rövidtávú hatás (a kutatások alapján csak a manipuláció, a mobilizáció és a taping rövidtávú hatásait tudták vizsgálni)
- manipuláció: 81 százalék
- mobilizáció 73 százalék
- taping 74 százalék
- Hosszútávú hatás (a kutatások alapján csak a manipuláció hosszútávú hatásait tudták vizsgálni)
- manipuláció 86 százalék
- Azonnali hatás
- A diszabilitásra gyakorolt hatás
- tape 64 százalék
- manipuláció 40 százalék
- mobilizáció 45 százalék
A kutatók kiemelték, hogy a kontextuális hatás ugyan remekül használható a terápia hatásfokának javítására, ám alkalmazása kizárólag akkor etikus, ha a szakember mindenkor szem előtt tartja a bizonyítékon alapuló medicina eredményeit. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy mozgásszervi problémák esetén az elsődleges terápia a MOZGÁS, és a passzív terápiák csak kiegészítésként szolgálhatnak, s minden esetben elengedhetetlen a minőségi páciensedukáció is (14,15).
Fordítsuk le, mit is jelent mindez a számunkra!
- Tudomásul kell vennünk, hogy az egyes mozgásszervi terápiák hatásában brutálisan nagy szerepet játszik a placebo. Különösen igaz ez a passzív terápiákra, ahol a tapasztalt állapotjavulás 70-87 százaléka szubjektív tényezőknek tulajdonítható. Minél látványosabb és invazívabb a kezelőeszköz és minél ütősebb a "show", annál erősebb az állapotváltozásban a placebo szerepe.
- Ez egyben azt is jelenti, hogy színház az egész világ! Ha szeretnél, használj nyugodtan futurisztikus eszközöket, szögmérőket, késeket, pisztolyokat, különféle elektromos kütyüket stb., hisz a látványuk önmagában is egyértelműen hozzájárul ahhoz, hogy a páciens jobban érezze magát! De mindig tartsd szem előtt, hogy a terápia nem állhat ennyiből! Bár a mozgás sajnos közel nem olyan trendi (legalábbis nem mindenki szerint az, szerintem viszont marha menő), bizonyított tény, hogy mozgásszervi betegségek esetén ez az egyedüli igazán tartós állapotjavulást eredményező terápia.
- Még valami, gyakran szögezik nekem a kérdést a kollégák a FB-ot elárasztó „előtte-utána” képekkel kapcsolatban, hogy ha az egyetlen valóban hatékony terápia a mozgás, akkor hogyan lehetséges az, hogy egy csodakezeléstől egy csapásra megoldódik a páciens 15 éve fennálló mozgásszervi problémája. Nos, úgy, hogy néhány speciális esettől eltekintve valójában nem oldódik meg. A fájdalom komplex jelenség, amelyben óriási szerepet játszik az elme. Különösen a krónikus fájdalmakra igaz, hogy minél jobban fél az agy, annál nagyobb lehet a fájdalomválasz, és minél inkább megnyugszik, annál kevésbé fáj. Pusztán a figyelmes meghallgatás is elegendő lehet ahhoz, hogy a fájdalomtól görnyedten érkező páciens kiegyenesedve távozzon (nap mint nap megtörténik a rendelőmben, csak nem posztolok róla előtte-utána képeket), hát még, ha kiegészítjük egy csilli-villi eszközzel történő kezeléssel! De tudd, hogy az esetek túlnyomó többségében mindez csupán átmeneti tünetcsökkenés. Kinőttünk már a mesékből, jelen pillanatban a tudomány nem ismer olyan terápiát, amelynek hatására egy szempillantás alatt valóban és véglegesen elmúlnak a több évtizednyi rossz terhelés káros következményei. Ha ez egyáltalán lehetséges, akkor is jóval több időre és kisebb-nagyobb életmódváltásra, azaz a mindennapos (és változatos) testmozgás bevezetésére van szükség.
Feövenyessy Krisztina
a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
1. Bialosky JE, Beneciuk JM, Bishop MD, et al. Unraveling the mechanisms of manual therapy: modeling an approach. J Orthop Sports Phys Ther. 2018;48:8-18.
2. 4. Bialosky JE, Bishop MD, Price DD, Robinson ME, George SZ. The mechanisms of manual therapy in the treatment of musculoskeletal pain: a comprehensive model. Man Ther. 2009;14:531-538.
3. Bishop MD, Torres-Cueco R, Gay CW, Lluch-Girbés E, Beneciuk JM, Bialosky JE. What effect can manual therapy have on a patient’s pain experience? Pain Manag. 2015;5:455-464.
4. Cashin AG, McAuley JH, Lamb SE, Lee H. Disentangling contextual effects from musculoskeletal treatments. Osteoarthr Cartilage. 2021;29:297-299.
5. Hafliðadóttir SH, Juhl CB, Nielsen SM, et al. Placebo response and effect in randomized clinical trials: meta-research with focus on contextual effects. Trials. 2021;22:493-493.
6. Zou K, Wong J, Abdullah N, et al. Examination of overall treatment effect and the proportion attributable to contextual effect in osteoarthritis: meta-analysis of randomised controlled trials. Ann Rheum Dis. 2016;75:1964-1970.
7. Cook C, Bailliard A, Bent JA, et al. An international consensus definition for contextual factors: findings from a nominal group technique. Front Psychol. 2023;14:1178560.
8. Di Blasi Z, Harkness E, Ernst E, Georgiou A, Kleijnen J. Influence of context effects on health outcomes: a systematic review. The Lancet. 2001;357:757-762.
9. Rossettini G, Camerone EM, Carlino E, Benedetti F, Testa M. Context matters: the psychoneurobiological determinants of placebo, nocebo and context-related effects in physiotherapy. Arch Physiother. 2020;10:11.
10. Rossettini G, Carlino E, Testa M. Clinical relevance of contextual factors as triggers of placebo and nocebo effects in musculoskeletal pain. BMC Musculoskelet Disord. 2018;19:27.
11. Testa M, Rossettini G. Enhance placebo, avoid nocebo: how contextual factors affect physiotherapy outcomes. Man Ther. 2016;24:65-74.
12. Tsutsumi Y, Tsujimoto Y, Tajika A, et al. Proportion attributable to contextual effects in general medicine: a meta-epidemiological study based on Cochrane reviews. BMJ Evid Based Med. 2023;28:40-47.
13. Ezzatvar Y et al. Which Portion of Physiotherapy Treatments’ Effect Is Not Attributable to the Specific Effects in People With Musculoskeletal Pain? A Meta-Analysis of Randomized Placebo-Controlled Trials. J Orthop Sports Phys Ther. 2024 Jun;54(6):391-399.
14. Lin I, Wiles L, Waller R, et al. What does best practice care for musculoskeletal pain look like? Eleven consistent recommendations from high-quality clinical practice guidelines: systematic review. Br J Sports Med. 2020;54:79-86.
15. Rossettini G, Camerone EM, Carlino E, Benedetti F, Testa M. Context matters: the psychoneurobiological determinants of placebo, nocebo and context-related effects in physiotherapy. Arch Physiother. 2020;10:11