Néhány kevéssé ismert, ám annál fontosabb tény a derékfájdalommal kapcsolatban
Szemelvények a krónikus nem specifikus derékfájdalom kezelésének aktuális európai irányelveiből (1) (kékkel a saját megjegyzéseim)
Tények és adatok
- életünk során 84%-os eséllyel élünk meg derékfájdalmat
- 44-78%-os esélye van annak, hogy a derékfájdalom megismétlődik
- 23%-os esélye van annak, hogy a derékfájdalom krónikussá válik (krónikus=min. 12 héten át tartó)
- A teljes lakosság cca. 11-12% -a válik időszakosan munkaképtelenné a derékfájdalom miatt, az érintettek 26-37%-a ismétlődő jelleggel
- a derékpanaszoktól szenvedők kevesebb mint 15%-ánál áll fent specifikus kiváltó ok (pl. fertőzés, tumor, osteoporosis, törés, strukturális deformitás, szisztémás gyulladás pl. SPA, radicularis szindróma vagy cauda equina szindróma)
- Bizonyított, hogy a pszichoszociális stressz, a depresszió, az erős fájdalom, a funkcióvesztés, a derékfájdalom kiújulása, illetve a páciens negatív elvárásai előrevetítik azt, hogy a derékfájdalom akutból krónikussá válik (magyarul közvetlen és erős összefüggés áll fent a krónikus derékfájdalom, és a stressz illetve a negatív hiedelmek - pl. sosem fogok meggyógyulni, nem tehetek ellene semmit stb. - közt, nem véletlen, hogy ezek menedzselése nélkül nem lehet igazán sikeres a terápia)
Kezelés
- Nem létezik olyan kezelés, amely önmagában alkalmas/elegendő a krónikus nem specifikus derékfájdalom (KNDF) kezelésére, a KND ugyanis multidimenzionális, azaz számos tényező játszik szerepet a kialakulásában (ahogy mondani szoktam, NINCS EGYEDÜLÁLLÓAN HATÉKONY TERÁPIA és ne is etessük ilyen maszlagokkal a pácienst)
- A legmagasabb szintű bizonyítékok mutatják, hogy a multidiszciplináris (azaz több szakterületet érintő) bio-pszicho-szociális (azaz a testet, a pszichét és a szociális körülményeket is figyelembe vevő) rehabilitáció az, ami leginkább csökkenti a fájdalmat és javítja a funkciót, így a modern irányelvek egyértelműen multidiszciplináris kezelést ajánlanak, méghozzá az (1) szakember segítségével végzett mozgásterápia (részletesebben lásd alább), (2) a páciensedukáció (miért alakult ki, hogyan működik a teste, mit tehet a mindennapokban a megelőzésért), és (3) a kognitív viselkedésterápia ötvözetét (kognitív viselkedésterápia=pszichoterápiás beavatkozás, amelynek célja a problémákat fenntartó gondolkodási sémák és az emberi viselkedés megértése illetve megváltoztatása, a megküzdő stratégiák és a problémamegoldó technikák elsajátítása.)
- A fizikoterápiás kezelések (meleg/hideg, trakció, lézer, ultrahang, interferencia, masszázs, manuálterápia, deréktámasztó övek stb.) használata NEM javasolt (nem azért, mert károsak, hanem azért, mert elviszik a fókuszt az egyedüli bizonyítottan hatékony aktív terápia hármasról – mozgás+páciensoktatás+kognitív viselkedésterápia – a jóval kényelmesebb passzív kezelések irányába, amelyek a kutatások szerint vagy egyáltalán nem hatékonyak, vagy rendkívül ellentmondásosak a bizonyítékok, vagy csak rövidtávon érezhető a hatásuk. Néhány ezek közül – pl. lézer, masszázs,manuálterápia, krioterápia – az ajánlások szerint kiegészítő kezelésként alkalmazható, mert a kutatások egy része szerint rövid távon indukálhat némi javulást)
- még az otthon végzett, de személyre szabott (azaz szakember által összeállított és betanított) gyakorlatok is jóval hatékonyabbak, mint az általános (nem személyre szabott) mozgásprogramok (pl. youtube videók)
- A legmagasabb (I-es) szintű bizonyítékok mutatják, hogy nincs egyedülállóan hatékony terápia (na lám, ismét előjött a vesszőparipám), az erősítő/rekondicionáló gyakorlatok/terápiák, az aerobic, a McKenzie stb. stb. semmivel nem hatékonyabbak a KNDF kezelésében más típusú gyakorlatoknál/terápiáknál, így
- a modern protokollok nem javasolnak olyan mozgásprogramokat/mozgásterápiákat, amelyek drága eszközöket igényelnek (mert felesleges és hosszú távon a költségessége miatt nem fenntartható)
- és nem írják elő, milyen típusú edzést/mozgásterápiát alkalmazzunk,az egyetlen fontos szempont az, hogy a mozgás legyen élvezetes és könnyen elérhető a páciens számára (épp azért, hogy hosszú távon is fenntartható legyen)
- A terápia során a hangsúly a páciens megnyugtatásán és a pozitív üzeneteken legyen, biztassuk arra, hogy minél előbb térjen vissza mindennapi tevékenységeihez
Feövenyessy Krisztina
a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
1. European Guidelines for the Management of Chronic Non-Specific Low back Pain (https://www.academia.edu/28550564/European_Guidelines_for_the_Management_of_Chronic_Non_Specific_Low_back_PainCost_B13_working_groupEur_Spine_J200615S192S30010_1007_s00586_006_1072_116550448?email_work_card=view-paper