Menu
Cart

Edző = mozgásterapeuta

Elsőre talán furcsán hangzik, de elemezzük csak a mozgásterapeuta szó jelentését és nézzük meg, vajon igaz-e a sportedzőkre!

  • Mozgás = edzés, a szóösszetétel első része tehát egyértelműen érvényes az edzők munkájára
  • Terapeuta = olyan szakember, aki gyógyító munkát végez. No ez már izgalmasabb kérdés😊.

Az, hogy a sportedző szakembernek számít, nem kérdés. De mi a helyzet a gyógyítással? Nos, tekintettel arra, hogy a legmagasabb szintű tudományos bizonyítékok mutatják, hogy a degeneratív (kopásos) mozgásszervi betegségek elsősorban életmód eredetűek, azaz a mozgáshiány és a stressz vezet ezek kialakulásához (bővebben ebben az írásomban), gyakorlatilag minden olyan tevékenység gyógyításnak számít, amely hosszú távon, tehát életmódszerűen segíti hozzá az egyént a mozgáshiány és a stressz "orvoslásához", azaz az állapotának megfelelő testmozgáshoz (és ezáltal a stressz csökkenéséhez is). Kik azok a szakemberek, akikre a fenti állítás igaz? Elsősorban az edzők/sportszakemberek. Hogy miért elsősorban?

  • Egyrészt azért, mert amit hivatalosan „mozgásterápiának” hívunk, az egy rövidtávú gyógyító folyamat. A gyógytorna/mozgásterápia ugyanis nem igazán végezhető életmódszerűen (de természetesen óriási szerepe van az életmódváltásban azáltal, hogy fizikailag felkészíti a súlyosabb betegeket a későbbi, rendszeres és változatos edzésre/testmozgásra).
  • Másrészt pedig azért, mert ma, a XXI. században gyakorlatilag nagyítóval sem találni olyan embert, aki NE szenvedne valamilyen degeneratív mozgásszervi betegségben (krónikus nem specifikus derékfájás, nyakfájás, porckopás stb.), márpedig ekkora tömeg ellátására a gyógytornászoknak/mozgásterapeutáknak nincs lehetőségük. De nem is lenne értelme, hisz a súlyosabb problémákat leszámítva a legtöbb degeneratív betegséggel küzdő ember számára a rendszeres és változatos testmozgás bőségesen elegendő, sőt, ez jelenti a tökéletes megoldást.

Mindazok tehát, akik sportedzésre járnak, voltaképp terápián vesznek részt, feltéve, hogy az edzőjük rendelkezik prevenciós és rehabilitációs szaktudással. Nem véletlenül szajkózom, hogy a prevenciós és rehabilitációs szemléletmód és szaktudás átadása a sportszakmai ALAPképzések feladata (kellene, hogy legyen), és nagyon nincs rendben, hogy ez valamiféle „elit”, csupán néhányak számára elérhető tudás. Mondom ezt úgy (pontosabban annak ellenére), hogy jómagam sportrehabilitációs tréner „elit” képzéseket vezetek😊. Egyszóval: IGEN, a jó edző bizony mozgásterapeuta, még ha "hivatalosan" talán sosem számít majd annak, "funkcionálisan" bizonyosan az😊.

Feövenyessy Krisztina
a Feövenyessy Akadémia vezetője
aki egyébként edző, és "hivatalos" mozgásterapeuta is

Bejelentkezés vagy Regisztráció