Feövenyessy Krisztina A Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője |
Feövenyessy Krisztina A Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője |
Hol is kezdjem ….. nos, talán ott, hogy a mozgásokat voltaképp nem az izmok hozzák létre, hanem az idegrendszer. Az izmok önmagukban ’passzív’ szövetek, az idegrendszer mozgásindítása, illetve minden apró részletre kiterjedő irányítása nélkül gyakorlatilag moccanni sem bírnak. A rendszer ebből a szempontból úgy működik, mint a robot, amelynek mozgását számítógép irányítja. Ha a gép kikapcsol, a robot leáll. Ha rosszul irányít, a robot össze-vissza botladozik. Ha tehát szeretnénk fejleszteni a mozgásunkat vagy a páciens/vendég mozgását, az elsődleges célszerv nem az izom, hanem az irányítóközpont, azaz az idegrendszer. Ha ezt nem tudjuk, nem értjük vagy nem fogadjuk el, ha kizárólag az izmokra – pláne, ha csak bizonyos izmokra – fókuszálunk, nem lehet igazán hatékony sem az edzés, sem a mozgásterápia.
Ma Magyarországon az állami egészségügyi ellátórendszer keretén belül a gyógytorna/fizioterápia kizárólag szakorvosi beutalóval vehető igénybe, azaz mielőtt a páciens felkeresne egy gyógytornászt, meg kell jelennie egy szakorvosi viziten. Ez a hagyományos modell számos kérdést vet fel:
Gyakran fáj a derekad/térded/csípőd? Nos, ha még lúdtalpad is van, szinte bizonyos lehetsz abban, hogy 10-ből 9 egészségügyi szakember összekapcsolja a két tényezőt, és a terápia a lúdtalp kezelésére fókuszál. Mi, szakemberek előszeretettel javaslunk talpbetétet (orvos), speciális talptornát (gyógytornász, mozgásterapeuta), vagy talpmasszázst (masszőr) a páciensnek azzal a felkiáltással, hogy a panaszokat a talp deformálódott struktúrája okozza. Nagy kérdés azonban, hogy megalapozott-e ez az általánosan elterjed szemléletmód. Nos, a Quebeci Egyetem humán kinetika tanszékének kutatói által a British Journal of Sports Medicine legfrissebb számában publikált tanulmány (1) kőkeményen beleáll a dogmába😊.
Röviden összefoglalva a cikk (pontosabban az idézett kutatás (1)) az alábbiakról szól:
Kevés embert próbálóbb dolog van annál, amikor felül kell bírálnunk olyan alapelveket, amelyekben évek, évtizedek óta rendületlenül hiszünk, és amelyek mentén gyógyítunk. Velem is számtalanszor előfordult már. Néhány régebbi írásommal ma már magam is vitába szállnék, hisz – köszönhetően a tudomány folyamatos fejlődésének – azóta jóval szélesebbé vált a látóköröm. A tudomány már csak ilyen. Megállíthatatlanul halad előre, és bizony időről-időre megcáfol olyan dogmákat, amelyek addig meghatározták a mindennapjainkat. Nincs is ezzel semmi baj, hisz valahogy így jutottunk el – akkoriban nem lehetett könnyű harc – a lapos Föld teóriától a gömb alakú Föld tényének elfogadásáig😊.
1. oldal / 4